AGRO ALIANS

Główna -> Produkty -> Inne warzywa -> Brokuł

Brokuł

Najprawdopodobniej brokuł pochodzi z Cypru. Uprawiano go już w starożytnej Grecji i Rzymie, a następnie został spopularyzowany na terenie całej Europy, gdzie obecnie znajdują się jego największe uprawy. W Polsce brokuł zyskuje coraz większa popularność, ale nadal nie jest aż tak bardzo ceniony jak kalafior.
Brokuł zbudowany jest z charakterystycznych, długich, rozgałęzionych pędów i kwiatostanów, które powstają dopiero po leżakowaniu oraz róży, która początkowo zwarta, z czasem  staje się coraz bardziej luźna. W zależności od gatunku, sposobu uprawy oraz długości przechowywania brokuły mogą mieć różą barwę: od zielonej po  fioletową.  Brokuł swoimi cechami morfologicznymi podobny jest do kalafiora. Różnice widoczne są głównie w ich tempie rozwojowym, kształcie liści oraz kształcie i zabarwieniu róży. Brokuł jest również warzywem łatwym do uprawy  ponieważ dobrze znosi temperaturę kilku stopni poniżej zera.
Brokuły są warzywami niskokalorycznymi, ponieważ w 100 g zawierają jedynie 27 kcal. Mimo tego po ich zjedzeniu długo utrzymuje się uczucie sytości. Są ponadto źródłem witaminy C, składników mineralnych takich jak wapń i fosfor oraz zawierają kwas foliowy.

Dostępność: lipiec – listopad
Opakowania: kartonowe po 10 główek
Rozmiar: 500 g +
Odmiany:  Iron Man, Monaco, Parthenon